Splavma.sk

COVID-19 opatrenia

Nakoľko pobyt v prírode je za splnenia určitých podmienok povolený, môžete stráviť váš voľný čas splavovaním Malého Dunaja.

Nieje vhodné vytvárať veľké skupiny, treba dodržiavať bezpečné odstupy, nezabúdať na nosenie rúšok a taktiež sa nezastavovať na miestach, kde je väčšia koncentrácia ľudí. Kanoe a výstroj bude po každom splave dezinfikované.

Tipy a Rady

OBJEDNÁVKA
Pokiaľ ste väčšia partia,objednajte si člny včas , aby na Váš termín bolo dostatok člnov voľných, prípadne si môžte aj vybrať z viacerých druhov.

KEĎ SPLAVUJETE
Strach nemusíte mať aj keď splavujete prvý krát, ale predovšetkým chcem vyzdvihnúť opatrnosť a predvídavosť. Majte na sebe záchrannú vestu, hlavne keď ste dieťa alebo neplavec. Malý Dunaj, Mošonský Dunaj, Morava, dunajské ramená sú kľudné toky, ale to neznamená, že Vás nemôže nič prekvapiť. Miestami je tok široký, Vy sa pospájate s člnmi aby ste si pokecali a spoločne užili krásy prírody a splavu a zrazu sa ten tok zúži na tretinu šírky a vy, keď ste sa nestihli rozpojiť a porobiť medzi sebou dostatočné rozostupy pravdepodobne Vás čakajú "vykacovačky".

V prípade, že sa dostanete medzi konáre, v žiadnom prípade sa ich nechytajte, nepridržiavajte sa ich, ale si ľahnite alebo sa čo najhlbšie skloňte do člna. Radšej majte škrabanec na chrbte alebo na pupku, ale keď sa konára pridržíte je skoro isté, že sa prevrátite, lebo nie ste schopný ten čln udržať, verte mi. Keď sa Vám aj podarí prekotiť, skúste nepodľahnúť panike, lebo to je Váš najväčší nepriateľ. Ak ste si svoje osobné veci zbalili do barela a dobre ho zavreli tak ten pláve,takisto aj pádlo pláve na hladine, čln v ktorom sedíte má protipotopné komory. Čiže starám sa a zachraňujem asi v takomto poradí :

  1. dám sa dokopy najprv sám

  2. poobzerám sa po tých čo so mnou sedeli v člne či sú v poriadku. Niekedy si rodičia berú dve deti ku sebe do člna, vtedy je dobré dohodnúť sa ešte na brehu, že ktorý zachraňuje ktorého.

  3. začnem zbierať svoje osobné veci, pádla atď. Kanoe plávaním sprevádzajte na miesto kde ho môžete v pohode vytiahnuť vyliať z neho vodu, prezlieť sa a pokračovať v splave.

Hlavne buďte kludný, nie ste prvý ani posledný, ktorý sa vykotil.

OBLEČENIE
Oblečenie si vyberte podla počasia, ktoré sa predpokladá (pozrite TU ). Ako obuv sú najvhodnejšie sandále (kade dovnútra , tade aj von), ale poslúžia samozrejme aj tenisky alebo šlapky. V prípade ,že sa predpokladá nejaký ten ľahký dážď , nezabudnite si pršiplášť alebo tzv. pončo (samozrejme nepremokavé ). V prípade, že trochu spŕchne, oblečiete si ich, veci máte schované v bareli, ktorí od nás dostanete a dá sa pokračovať v splave. Trochu vody ešte nikoho nezabilo. Samozrejme v prípade vytrvalého dažďa sa splav odloží , alebo preruší. Nezabudnite si zbaliť so sebou opalovací krém a hlavne ho aj použiť v prípade slnečného počasia. Natrite si tvár, krk, ramená chrbát, jednoducho všetky odhalené časti tela a hlavne nezabudnite na natretie vnútornej strany stehien a kolená, lebo na tieto miesta veľmi vela ľudí zabúda a vzniká potom tzv. vodácke opálenie. Ono podľa neho aspoň spoznáte, že bol ten človek splavovať a dokonca aj chodí tak ako by ho niekde nakopali.

TÁBORISKÁ
Táboriť máte možnosť buď na verejných táboriskách , alebo iba tak mimo civilizácie. V prípade táborenia na verejnom táborisku musíte počítať s poplatkom za táborenie , čo nebýva spravidla vysoká suma na osobu , ale zato môžete rátať aspoň s nejakými sociálnymi službami ako sú sprchy, WC, kontajner na odpadky, možnosť stravovať sa , alebo aspoň občerstviť sa v bufete alebo reštaurácii, bezproblémový prístup autom atď. Takými najznámejšími sú Táborisko Nová Dedinka, bufet "MATIZ" v Eliášovciach, Jelka-mlyn, Ranč u Pala, rekreačná oblasť Madarász, Táborisko Potônske lúky, Tomašikovo-jazero, Jahodná Alba Regia, termálne kúpalisko Topoľníky.

 

 

Keď ste sa rozhodli táboriť tzv. na divoko (zatiaľ to u nás nie je zakázané) tak v prvom rade nezabúdajte na fakt, že tá príroda okolo Vás nepatrí len Vám a tak sa prosím aj správajte. Ohnisko zakladajte tak (ak už nie je založené) aby bolo bezpečné, čiže aby sa od ohniska nerožšíril oheň do okolia. Mimochodom drevo na oheň sa väčšinou na mieste dobrého táborenia nenachádza, ale si ho v pohode nazbierate na druhom brehu a pri brehoch ponad vodou. Sadnite do prázdnej kanojky a nazbierajte si ho. Pozor, na takomto táborisku, hlavne v jeho blízkom okolí sa zvyčajne nachádza v kríkoch a medzi stromami množstvo nášľapných mín (dúfam viete čo je tým  myslené), tak dávajte pozor, že kam púšťate svoje deti. Nezabudnite po sebe poupratováť, zahasiť oheň, odniesť odpadky, prípadne aj tie, ktoré tam zostali po nejakom "tiež zodpovednom". Takto by príroda mala zostať čistá.

JEDLO A PITIE
Zoberte si so sebou niečo drobné zajesť, lebo sa najbližšia reštaurácia alebo bufet môžu nachádzať niekoľko hodín od Vášho začiatku splavu.Čo sa týka pitného režimu tak ho dodržujte hlavne v slnečný deň, ináč Vám hrozí dehydratácia. Alkoholické nápoje požívajte s mierou, lebo ak to preženiete, strácate okrem iného koncentráciu, získavate niekedy zbytočnú odvahu a zabúdate na to že ste na vode, ktorá je silnejšia ako Vy.