Tipy a rady

Pokiaľ ste väčšia partia, objednajte si kanoe včas, aby na Váš termín bolo dostatok kanoe voľných, prípadne aby ste si mohli vybrať z viacerých termínov.

Strach nemusíte mať aj keď splavujete prvý krát, ale predovšetkým chcem vyzdvihnúť opatrnosť a predvídavosť. Majte na sebe záchrannú vestu, hlavne keď ste dieťa alebo neplavec. Malý Dunaj, Mošonský Dunaj, Morava, dunajské ramená sú kľudné toky, ale to neznamená, že Vás nemôže nič prekvapiť. Miestami je tok široký, Vy sa pospájate s kanoe dokopy, aby ste si pokecali a spoločne užili krásy prírody a splavu a zrazu sa ten tok zúži na tretinu šírky a vy, keď ste sa nestihli rozpojiť a porobiť medzi sebou dostatočné rozostupy, tak Vás pravdepodobne čakajú "vykacovačky".

V prípade, že sa dostanete medzi konáre, v žiadnom prípade sa ich nechytajte, nepridržiavajte sa ich, ale si ľahnite alebo sa čo najhlbšie skloňte do člna. Radšej majte škrabanec na chrbte alebo na pupku, ale keď sa konára pridržíte je skoro isté, že sa prevrátite, lebo nie ste schopný ten čln udržať, verte mi. Keď sa Vám aj podarí prekotiť, skúste nepodľahnúť panike, lebo to je Váš najväčší nepriateľ. Ak ste si svoje osobné veci zbalili do barelu a dobre ho zavreli tak ten pláve, takisto aj pádlo pláve na hladine, kanoe v ktorom sedíte má protipotopné komory. Čiže starám sa a zachraňujem asi v takomto poradí :

  1. dám sa dokopy najprv sám

  2. poobzerám sa po tých čo so mnou sedeli v člne či sú v poriadku. Niekedy si rodičia berú dve deti ku sebe do člna, vtedy je dobré dohodnúť sa ešte na brehu, že ktorý zachraňuje ktorého.

  3. začnem zbierať svoje osobné veci, pádla atď. Kanoe plávaním sprevádzajte na miesto kde ho môžete v pohode vytiahnuť vyliať z neho vodu, prezliecť sa a pokračovať v splave.

Hlavne buďte kľudný, nie ste prvý ani posledný, ktorý sa vykotil.

Oblečenie si vyberte podľa počasia, ktoré sa predpokladá. Ako obuv sú najvhodnejšie sandále (kade dovnútra , tade aj von), ale poslúžia samozrejme aj tenisky alebo šľapky. V prípade, že sa predpokladá nejaký ten ľahký dážď, nezabudnite si pršiplášť alebo tzv. pončo (samozrejme nepremokavé ). V prípade, že trochu spŕchne, oblečiete si ich, veci máte schované v bareli, ktorí od nás dostanete a dá sa pokračovať v splave. Trochu vody ešte nikoho nezabilo. Samozrejme v prípade vytrvalého dažďa sa splav odloží, alebo preruší. Nezabudnite si zbaliť so sebou opaľovací krém a hlavne ho aj použiť v prípade slnečného počasia. Natrite si tvár, krk, ramená chrbát, jednoducho všetky odhalené časti tela a hlavne nezabudnite na natretie vnútornej strany stehien a kolená, lebo na tieto miesta veľmi veľa ľudí zabúda a vzniká potom tzv. vodácke opálenie. Ono podľa neho aspoň spoznáte, že bol ten človek splavovať a dokonca aj chodí tak ako by ho niekde nakopali.

Táboriť máte možnosť buď na verejných táboriskách, alebo iba tak mimo civilizácie. V prípade táborenia na verejnom táborisku musíte počítať s poplatkom za táborenie, čo nebýva spravidla vysoká suma na osobu, ale zato môžete rátať aspoň s nejakými sociálnymi službami ako sú sprchy, WC, kontajner na odpadky, možnosť stravovať sa alebo aspoň občerstviť sa v bufete alebo reštaurácii, bezproblémový prístup autom atď. Takými najznámejšími sú Táborisko Nová Dedinka, táborisko Pri Kríži v Eliášovciach, Jelka-mlyn, Ranč u Paľa, rekreačná oblasť Madarász, Táborisko Potônske lúky, Tomašikovo-jazero, Jahodná Alba Regia, termálne kúpalisko Topoľníky.

Ak ste sa rozhodli táboriť tzv. na divoko (zatiaľ to u nás nie je zakázané) tak v prvom rade nezabúdajte na fakt, že tá príroda okolo Vás nepatrí len Vám a tak sa prosím aj správajte. Ohnisko zakladajte tak (ak už nie je založené) aby bolo bezpečné, čiže aby sa od ohniska nerozšíril oheň do okolia. Mimochodom drevo na oheň sa väčšinou na mieste dobrého táborenia nenachádza, ale si ho v pohode nazbierate na druhom brehu a pri brehoch ponad vodou. Sadnite do prázdnej kanoe a nazbierajte si ho. Pozor, na takomto táborisku, hlavne v jeho blízkom okolí sa zvyčajne nachádza v kríkoch a medzi stromami množstvo nášľapných mín (dúfam viete čo je tým  myslené), tak dávajte pozor, že kam púšťate svoje deti. Nezabudnite po sebe poupratovať, zahasiť oheň, odniesť odpadky, prípadne aj tie, ktoré tam zostali po nejakom "tiež zodpovednom". Takto by príroda mala zostať čistá.

Zoberte si so sebou niečo drobné zajesť, lebo sa najbližšia reštaurácia alebo bufet môžu nachádzať niekoľko hodín od Vášho začiatku splavu. Čo sa týka pitného režimu tak ho dodržujte hlavne v slnečný deň, ináč Vám hrozí dehydratácia. Alkoholické nápoje požívajte s mierou, lebo ak to preženiete, strácate okrem iného koncentráciu, získavate niekedy zbytočnú odvahu a zabúdate na to že ste na vode, ktorá je silnejšia ako Vy.